WASHINGTON’S TOP RANKED
WRESTLERS
NOVICE DIVISION
2001-2002 SEASON
Compiled By Jeni Hunt
9/22/2002
Ranking Criteria Used
Email Jeni with comments or corrections
Click here for other divisions
Top
Ranked Criteria
ELITE WRESTLERS
Name |
Team |
Weight |
Points |
1. Reid Chivers |
Lakeside |
105 |
45 |
2. Shane Hunt |
USA Everett |
65 |
32 |
3. Ethan Gourlie |
Lakeside |
90 |
28 |
4. Casey Finniccum
|
Rhinos |
112 |
24 |
4. Derek Garcia |
USA Everett |
90 |
24 |
4. Kevin O’ Neil |
USA Everett |
80 |
24 |
4. Tyler Johnson |
Pierce County |
100 |
24 |
8. Zach Zweifel |
USA Everett |
70 |
23 |
9. Michael McAlister |
Eastside |
85 |
22 |
10. George King |
USA Everett |
80 |
21 |
HONORABLE MENTIONS
Name |
Team |
Weight |
Points |
11. Taylor Meeks |
Orting |
95 |
18 |
11. Brock Saxen |
Kent |
140 |
18 |
11. John Thompson |
Toro |
80 |
18 |
14. Justin Whitney |
Steelclaw |
120 |
17 |
15. Sammy Otto |
USA Everett |
70 |
16 |
16. Zach Folden |
Bethel |
112 |
14 |
17. Sam Kenagy |
USA Everett |
140+ |
13 |
18. Cody Phoren |
USA Everett |
75 |
13 |
NOVICE DIVISION
2001-2002 WA Ranked
Wrestlers
60 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Jason Baker |
Pitt |
11 |
2. Chase Caswell |
SWWWC |
10 |
3. Patrick Mucha |
Pierce County |
9 |
4. Dustin Riley |
Lake Stevens |
6 |
5. Nick Burnham |
Olympia |
5 |
6. Milo Jimencz |
Frankilin County |
4 |
65 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Shane Hunt |
USA Everett |
32 |
2. Brandon Horton |
Bethel |
10 |
3. Andy Zuniga |
USA Everett |
8 |
4. Justin Perves |
White River |
5 |
5. Matt Vierela |
Kitsap |
5 |
6. Kenny Sanders |
Ellensberg |
4 |
6. Blaine Inman |
Kitsap |
4 |
6. A.J. Hostak |
Maple Valley |
4 |
70 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Zach Zweifel |
USA Everett |
23 |
2. Sammy Otto |
USA Everett |
16 |
3. Cole Knightlinger |
SWWWC |
10 |
4. B.J. Alewine |
USA Everett |
8 |
5. Jason Grey |
White River |
6 |
5. Addision Tracy |
White River |
6 |
75 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Jimmy Belleville |
Olympia |
16 |
2. Cody Pohren |
USA Everett |
13 |
3. Boone Skinner |
Orting |
10 |
4. Jason Schvele |
SWWWC |
7 |
5. Sercoy Litoukin |
Kirkland |
6 |
5. Roger Lopez |
Vashon Island |
6 |
80 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Kevin O’ Neil |
USA Everett |
24 |
2. George King |
USA Everett |
21 |
3. John Thompson |
Toro |
18 |
4. Trevor Eaton |
Steelclaw |
12 |
5. Kevin Tao |
Eastside |
9 |
5. Steven Harvey |
Olympia |
9 |
85 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Michael McAlister |
Eastside |
22 |
2. Eric Jones |
Auburn |
15 |
3. Jacob Murry |
USA Everett |
12 |
4. Chris Lowell |
Pierce County |
6 |
5. J.D. Olson |
Eatonville |
4 |
5. Ben Bellmont |
Twin City |
4 |
5. Sam Villecas |
Moses Lake |
4 |
5. Tyler Roberts |
Hotshots |
4 |
90 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Ethan Gourtie |
Lakeside |
28 |
2. Derek Garcia |
USA Everett |
24 |
3. Josh Monson |
Lake Stevens |
15 |
4. Michell Hintz |
Junk Yard Dogs |
7 |
5. Jared Johnson |
Eastside |
6 |
6. Nick Budinger |
Bethel |
5 |
6. Tyler Story |
Bethel |
5 |
95 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Taylor Meeks |
Orting |
18 |
2. Cody Wolff |
Yak Attack |
12 |
3. Kyle Finkbonner |
Sons of Thunder |
5 |
3. Tanner Detschmen |
Rhinos |
5 |
5. Zach Fortier |
SV Yellow Jackets |
4 |
6. Adam Collins |
Northside |
3 |
6. Si Sharma |
Hawkeyes |
3 |
100 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Tyler Johnson |
Pierce County |
24 |
2. Jeff Gouveia |
Kent |
6 |
3. Tegan Franco |
Bethel |
5 |
3. Garrett Rutledge |
Auburn |
5 |
5. Grant Haschak |
Cobra |
4 |
5. Nick Corrada |
Eastside |
4 |
105 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Reid Chivers |
Lakeside |
45 |
2. Jake Swartz |
AWE |
6 |
2. Peter Sells |
Rattlesnake |
6 |
4. Darrel Price Jr. |
Blaine |
4 |
4. Cody Chaussee |
NWWC |
4 |
6. Tyler Hoyt |
North Mason |
3 |
6. Cody Hiness |
Moses Lkae |
3 |
112 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Casey Finniccum |
Rhinos |
24 |
2. Zach Folden |
Bethel |
14 |
3. Kris Jones |
Steelclaw |
10 |
4. Trevor Floyd |
Scorpions |
6 |
5. Mike Dempsey |
Hotshots |
4 |
5. Grayson Blue |
Cobras |
4 |
5. Greggory Smith |
Kent |
4 |
120 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Justin Whitney |
Steelclaw |
17 |
2. Lucus Dixon |
Peninsula |
6 |
2. Rob Suksdorf |
SWWWC |
6 |
4. Kyle Jones |
Steelclaw |
5 |
4. Stacy Nold |
NWWC |
5 |
4. Mickey Dawley |
Pierce County |
5 |
130 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Jack Clark |
Grizzly |
11 |
2. Dustin Baldwin |
Lakeside |
6 |
3. Kyle Bishop |
Pierce County |
5 |
4. Kyle Jacobs |
Bremerton |
4 |
5. Blair Bushanan |
Scorpions |
3 |
140 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Brock Saxen |
Kent |
18 |
2. William McLean |
Blaine |
5 |
2. Jamaal Smith |
NWWC |
5 |
4. Ryan Gallagher |
NWWC |
4 |
5. Carey Malette |
Bethel |
3 |
140+ lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Sam Knagy |
USA Everett |
13 |
2. Tommy McLaughline |
Olympia |
12 |
3. Victor Ognoskie |
Orting |
6 |
140++ lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Jesse Mish |
Vashon Island |
12 |
2. Brad Thew |
Grizzly |
5 |
3. Dane Tilley |
Sons of Thunder |
4 |
140+++
lbs.
Name |
Team |
Points |
1. John Burnaham |
Sons of Thunder |
6 |
|