WASHINGTON’S TOP
RANKED WRESTLERS
SCHOOL BOY / GIRL DIVISION
2001-2002 SEASON
Compiled By Jeni Hunt
Ranking Criteria Used
Email Jeni with comments or corrections
Click here for other divisions
Top
Ranked Criteria
9/22/2002
ELITE WRESTLERS
Name |
Team |
Weight |
Points |
1. Cory Creighton |
Wiz Kids |
160+ |
49 |
2. Patrick O’neil |
Steelclaw |
120 |
40 |
3. Peter Barns |
SWWWC |
105 |
30 |
3. Brandon Sitch |
SWWWC |
115 |
30 |
5. Kelly Kubec |
USA Everett |
90 |
29 |
6. Trevor Hall |
SWWWC |
90 |
24 |
7. Tim Whitley |
Columbia |
125 |
23 |
7. Eric Starks |
SWWWC |
100 |
23 |
9. Michael Mangrum |
Auburn |
80 |
22 |
10. Andrew Buck |
Wiz Kids |
125 |
20 |
10. Kai VanLeuven |
USA Everett |
125 |
20 |
10. Matthew Miller |
Hotshots |
150 |
20 |
HONORABLE MENTIONS
Name |
Team |
Weight |
Points |
13. David Howard |
Eastside |
105 |
19 |
14. Brian Owen |
Spokane |
85 |
18 |
14. Patrick Simpson |
Hawkeyes |
110 |
18 |
16. Justin Schele |
SWWWC |
140 |
17 |
17. Bradley Sweet |
Bethel |
90 |
16 |
18. Dennis Parks |
SWWWC |
110 |
15 |
18. Beau Cordova |
Yelm |
160 |
15 |
18. Ty Howard |
Eastside |
75 |
15 |
SCHOOL BOY / GIRL DIVISION
2001-2002
WA Ranked Wrestlers
70 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Chase Smith |
Hornets |
6 |
2. Kamren Bitneym |
Pierce County |
5 |
3. Brian Bayeur Jr. |
NWWC |
4 |
75 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Ty Howard |
Eastside |
15 |
2. Tony Farrington |
Pierce County |
6 |
3. Matt Sencenbaugh |
Auburn |
5 |
3. Zach Caulfield |
King of the Rock |
5 |
5. Kyle Foster |
Pierce County |
3 |
80 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Michael Mangrum |
Auburn |
22 |
2. Derek Crouter |
Steelclaw |
13 |
3. Andy Duncan |
USA Everett |
6 |
4. Kevin Robertson |
Patriots |
5 |
4. Anthony Hayes |
Pitt |
5 |
6. Jared Sterling |
Bethel |
4 |
6. Colton Steaglall |
Sons of Thunder |
4 |
85 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Brain Owen |
Spokane |
18 |
2. Neal Ward |
SWWWC |
14 |
3. Sammy Bisbey |
Steelclaw |
7 |
4. Nick Zografos |
Pierce County |
4 |
5. Garrett Inman |
Kitsap |
3 |
6. Colin Blythe |
King of the Rock |
2 |
90 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Kelly Kubec |
USA Everett |
29 |
2. Trevor Hall |
SWWWC |
24 |
3. Bradley Sweet |
Bethel |
16 |
4. Chase Fish |
Viper |
10 |
5. Jeremy Baarsma |
Aberdeen |
8 |
6. Kia Bruno |
USA Everett |
7 |
95 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Tyler Eaton |
Steelclaw |
14 |
2. Wes McAdam |
Lakeside |
9 |
2. Sean Burke |
Lake Stevens |
9 |
4. Whitney Conder |
Puyallup |
7 |
5. Shane Onufer |
Orting |
6 |
6. Julio Rodriguez |
Bethel |
5 |
100 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Eric Starks |
SWWWC |
23 |
2. Andrew Johnson |
Eastside |
11 |
3. Mark Crockett |
SWWWC |
9 |
4. Cameron Brerley |
Sons of Thunder |
6 |
4. Sean Hoiness |
Moses Lake |
6 |
6. Rorry Studley |
USA Everett |
5 |
105 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Peter Barns |
SWWWC |
30 |
2. David Howard |
Eastside |
19 |
3. Zachary Bensley |
Olympia |
9 |
4. Tyler Roshau |
Auburn |
6 |
4. Taylor Perry |
Sons of Thunder |
6 |
6. Jack Price |
Mt. View |
5 |
6. J.D. Goodrich |
Wiz Kids |
5 |
110 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Patrick Simpson |
Hawkeyes |
18 |
2. Dennis Parks |
SWWWC |
15 |
3. Andrew Browe |
Yelm |
6 |
3. Cody Call |
SWWWC |
6 |
3. Brent Jones |
Toro |
6 |
6. Justin Eastman |
Olympia |
5 |
115 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Brandon Stich |
SWWWC |
30 |
2. Maverick Port |
Junk Yard Dogs |
6 |
2. Adam Jones
|
Toro |
6 |
4. Joe Psait |
Auburn |
5 |
5. Chris Melby |
Steelclaw |
4 |
5. Daniel Claussen |
Eastside |
4 |
5. Bryce Fisher |
Vipers |
4 |
120 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Patrick O’Neil |
USA Everett |
40 |
2. Derek Driscoll |
Twin City |
9 |
3. Tate Collins |
Columbia |
7 |
4. Junior Valencia |
Patriots |
3 |
5. Samuel Abrams |
Blaine |
2 |
5. Cody Nakano |
Twin City |
2 |
125 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Tim Whitley |
Columbia |
23 |
2. Andrew Buck |
Wiz Kids |
20 |
2. Kai VanLeuven |
USA Everett |
20 |
4. Sam Anderson |
Toro |
12 |
5. Shawn Larson |
Pierce County |
6 |
6. Camren Ebat |
South Hill |
5 |
130 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. John Capen |
Twin City |
11 |
2. Clete Hanson |
Viper |
10 |
3. Jimmy Martin |
Viper |
9 |
4. Michael Holloman |
Northsiders |
5 |
5. Russell Luellen |
Pierce County |
4 |
140 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Justin Schele |
SWWWC |
17 |
2. Jordan Frisbee |
Steelclaw |
12 |
3. Phillip Vehara |
South Sound |
11 |
4. Tim McMullen |
NWWC |
10 |
5. Dane Cason |
Unknown |
6 |
6. Aaron Brown |
Unknown |
5 |
150 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Matthew Miller |
Hotshots |
20 |
2. Casey Ripp |
Patriots |
10 |
2. A.J. Christian |
Rhinos |
10 |
4. Josh McClair |
Elma |
6 |
5. Adam Miller |
Bethel |
5 |
5. Luis Harry |
Tonasket |
5 |
160 lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Beau Cordova |
Yelm |
15 |
2. Ivan Merino |
Popeye |
9 |
3. J.C. George |
Pirahnas |
6 |
3. Eric Smith |
Patriots |
6 |
5. Jack Vitaliz |
Blaine |
5 |
5. John Gates |
Unknown |
5 |
160+ lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Cory Creighton |
Wiz Kids |
49 |
2. Ben Lukone |
Sultan |
10 |
3. Blair West |
Sons of Thunder |
8 |
4. Keoki Nisley |
Lumberjacks |
5 |
5. Ryan Lab |
Bethel |
4 |
160++ lbs.
Name |
Team |
Points |
1. Jared Little |
Unknown |
6 |
2. Kyle Stults |
SWWWC |
5 |
3. Jasmine Durant |
Aberdeen |
4 |
|