Predators Winter Folkstyle Classic Results
12/30/06
By Kirk Calkins
These were the top 10 Teams at the Predators Winter Folkstyle Classic
1st Place. Bear Claw - 40 Points (TROPHY)
2nd Place. Skagit Valley - 24 Points (TROPHY)
3rd Place. USA Everett - 23 Points 3 Pin Points (TROPHY)
4th Place. NWWC - 23 Points 1 Pin Point (TROPHY)
5th Place. Rhinos- 15 Points (TROPHY)
6th Place. Lake Stevens- 14 Points
7th Place.- Lynnwood Wrestling Club- 13 Points
8th Place.- TUMWATER Wrestling - 9 Points
9th Place.- Orting - 8 Points
10th Place.- Steel Claw- 8 Points
*Individual Results*
Pee Wee
PW 35.0-38.6 lbs
1st. Cody Requa- Rhinos
2nd Daniel Smith- Whidbey Wildcats
3rd Jacob Peterson- USA Everett
(3)
PW 40.4- 43.0 lbs
1st Cale Peth- Skagit Yellow Jackets
2nd Andy Martin- Whidbey Wildcats
3rd Spencer Marenco- Unattached
(3)
PW 43.2-45.2 lbs
1st. Matt Harper- LaConner Warriors
2nd Wyatt Plumb- Korum Mustangs
3rd Talon Tate- Lake Stevens
(3)
PW 46.8-47.4 lbs
1st Julian Fryberg-Marysville
2nd Alec Maldonado-Arlington
3rd Clark Rogers- Everett Blue and Gold
(3)
Bantam
Bantam 40 lbs
1st Cole Daurie- Marysville Gators
2nd Ahri Manning- Everett Blue and Gold
(2)
Bantam 45 lbs
1st Chase Weeks- Bear Claw
2nd Jacob Headland- Lake Stevens Bezerkers
3rd Parker McBride-Bear Claw
(12)
Bantam 50 lbs
1st Ty Peth-Skagit Valley Yellow Jackets
2nd Mason Sabin- Unattached
3rd Joshua Kearns- Unattached
(14)
Bantam 55 lbs
1st Keegan Sullivan Bear Claw
2nd Seth Watto- Olmpic Mountain
3rd Tristan Norton- Viking Wrestling
(10)
Bantam 60 lbs
1st Jasmine Pleasant- Unattached
2nd Noah Voelker- Bear Claw
3rd Dylan Weiding- Bear Claw
(6)
Bantam 65 lbs
1st Kyler Alvis Lake stevens Berzerkers
2nd Tucker Noblet- Skagit Valley Yellow Jackets
3rd Jacob Martin-Whidbey Wildcats
(5)
Bantam 70 lbs lbs
1st Staylee Robinson- Marysville Gators
2nd Grant Thomas- Lake Stevens
3rd Seth Valdez- Unattached
(3)
Bantam 75 + lbs
1st Blake Cantu- University Place Berserkers
2nd Harrison Jackson- Lynnwood Wrestling club
3rd Nicholas Williams Marysville Gators
(3)
Midget
Midget 50 lbs
1st Justin Sipla- Bear Claw
2nd Greyson Wittstock- Korum Mustangs
3rd William Mitchell- Steel Claw
(3)
Midget 55 lbs
1st Bailey McBride-Bear Claw
2nd Nicholas Whitehead- Bear Claw
3rd Conor Berlin-Take Down Express
(7)
Midget 60 lbs
1st Nick Smith-Bear Claw
2nd Johnny McClain- NWWC
3rd Giuseppe Sabin- Unattached
(9)
Midget 65 lbs
1st Issac Jackson USA Everett
2nd Jayden Fernandez- NWWC
3rd Kane Ayling-Unattached
(9)
Midget 70lbs
1st Tanner Bloom-Franklin Pierce
2nd Kylar Prante- Wilapa
3rd Bo Longmore Bear Claw
(17)
Midget 75 lbs
1st O.J Jenkins Bear Claw
2nd Billy Hornbeck- Skagit Vallet Yellow Jackets
3rd Ralph Maniz- Take Down Express
(8)
Midget 80 lbs
1st Zachary Volk- NWWC
2nd Kole Milyard- NWWC
3rd JUacob Farrell- Steel Claw
( 8)
Midget 87 lbs
1st Cody Vigoren- USA Everett
2nd Tanner Montgomery- Unattached
3rd Ikaika Nahaku- Vision Quest
(9)
Midget 95 lbs
1st Nate Vaughn- Steel Claw
2nd Dylan Pleasants- Unattached
3rd Ian Weiss- Eastside
(6)
Midget 120+ lbs
1st Reid Friday- USA Everett
(1)
Novice
Novice 60 lbs
1st Samuel Schuessler- Unattached
2nd Bailey Plumb- Korum Mustangs
(2)
Novice 65-70 lbs
1st Fred Green-Unattached
2nd Torre Eaton- Eastside
3rd Bryson Beard- Wilapa Warriors
(15)
Novice 75 lbs
1st Eric Solar- USA Everett
2nd Blake Beard- Wilapa Warriors
3rd Connar Gullstad Eastside
(10)
Novice 80 lbs
1st Zack Morris- Unattached
2nd Brad Fox-Moses Lake
3rd Justin Weilding-Bear Claw
(10)
Novice 85 lbs
1st Tucker Mujelde- Bear Claw
2nd Syd Springberg- Rhinos
3rd tyler Saporto- Everett Blue and Gold
(3)
Novice 90 lbs
1st Bobby Reese- NWWC
2nd Mikey McFarland-Harvey- USA Everett
3rd Nick Corey- Franklin Pierce
(12)
Novice 95 lbs
1st JoshuaTatre- Bear claw
2nd Wyatt Henderson- Unattached
3rd Nathan Foster-Poulsbo Thunder
(9)
Novice 100 lbs
1st Garret Autret- Bear Claw
2nd Ciaran Ball- Rhinos
3rd A.J. Milyard- NWWC
(3)
Novice 105 lbs
1st Matthew Hopkins- Bear Claw
2nd Tanner Zavala- Skagit Valley Yellow Jackets
3rd Mason Smith Lynnwood Wrestling Club
(4)
Novice 130 lbs
1st Cole Siemmerman- Greater Gold
2nd Trevor Hargarve- TumWater
3rd Aaron Vaughan-Bear Claw
(5)
Novice 140 lbs
1st Broc Hanrion- Unattached
2nd Samiuel Cruz Korum Mustangs
(2)
School Boy/ School Girl
School Boy/Girl 75 lbs
1st Joey Pamer- Bear Claw
2nd Steven Hopkins- Bear Claw
3rd Beau Gleed- Moses Lake Free style
(5)
School Boy/Girl 80 lbs
1st Travis Reano Bear Claw
2nd Gabe Boynay- Bear Claw
3rd Darby Martin- Lynnwood Wrestling Club
(4)
School Boy/Girl 85 lbs
1st Tyler Carlyle- Puyallup
2nd Daniel Page- Tumwater
3rd Joseph Kraft- USA Everett
(5)
School Boy/Girl 90 lbs
1st Richard Nedlic- Unattached
2nd Mac Hutchison USA Everett
3rd Kyle Morgan- Steel Claw
(6)
School Boy/ Girl 95 lbs
1st Bryce Evans Bear Claw
2nd Demittri Robinson- Marysville Gators
3rd Travis Morris- Unattached
(7)
School Boy/Girl 100 lbs
1st Connar Zimmerman- Whidbey Wildcats
2nd Brando Leach- Rhinos
3rd Tanner Mjelde- Bear Claw
(3)
School Boy/Girl 105 lbs
1st Aron Setheit- Unattached
2nd Daniel Haniger- Bear Claw
3rd Tanner Daurie- Marysville Gators
(3)
School Boy/Girl- 110 lbs
1st Jacob Lynch- NWWC
2nd Nicholas Baird NWWC
(2)
School Boy/Girl- 115 lbs
1st Anthoney Meld Unattached
2nd Fellipe Mendenhall- Rhinos
3rd Shawn Gunter- Lynnwood Wrestling Club
(4)
School Boy/ Girl 120 lbs
1st Ryan Deweese Rhinos
2nd Zack Perez- Rhinos
3rd Logan Nelson- Skagit Valley Yellow Jackets
(3)
School Boy/Girl 125 lbs
1st Easton Hargrave Tumwater
2nd Ryan Morgan USA Everett
3rd Caleb OHalek- NWWC
(3)
School boy/ Girl 14 lbs
1st Amando Deleon- Unattached
2nd Peter Johnson Rhinos
3rd Corey Shannon- Whidbey Wildcats
(3)
School Boy/Girl 165 lbs
1st Jack Newitt Skagit Valley Yeallow Jackets
2nd Sam Davis Whidbey Wildcats
3rd Jake Rowe- Unattached
(8)
Cadets
Cadets 91-98 lbs
1st Coner Goodlet- Unattached
2nd Kyle Floresca- Rhinos
(2)
Cadets 105-112 lbs
1st Josh Heizer- Lake Stevens Berzerkers
2nd Anthony Henderson- Lynnwood Wrestling Club
3rd Dylan Krenz- Unattached
(7)
Cadets 119-125 lbs
1st Breaton Beard Wilapa Wrestling
2nd Edward Zuckerman- Unattached
3rd Kyle Reism- Skagit Valley Yellow Jackets
(3)
Cadets 135-140 lbs
1st Dylan Granard- Eastside
2nd Daniel Mc Pherson- NWWC
3rd Ian Stemherman- Greater Gold
(5)
Cadets 142-152 lbs
1st Robbie Palmer- Bear Claw
2nd Michael Neiner- NWWC
3rd Nate Vasquez- Eastside
(3)
Cadets 160-171 lbs
1st Dylan Rutledge- Unattached
2nd Tyler Tarbochia- Skagit Valley Yellow Jackets
3rd Brent Haddock- Bear Claw
(3)
Juniors
Juniors 130 lbs
1st Jason Reiser- Unattached
2nd Cody Mason Lynnwood Wrestling Club
3rd Steven Takashima- Lynnwood Wrestling Club
(3)
Junior 135-140 lbs
1st Devin Krenz- Unattached
2nd Ryan Helfich- Rhinos
(2)
Juniors 152 lbs
1st Blake Forrest Lynnwood Wrestling Club
2nd Nick Hewitt Lynnwood Wrestling Club
(2)
Juniors 171 lbs
1st Sam Wilkins Lynnwood Wrestling Club
2nd Sean O Keefe- Unattached
3rd Nick Montanari- Lynnwood Wrestling Club
(3)