First, I want to thank everyone who
came down (or up, or over) to our tournament. Due to a couple other
wrestling tournaments going on in the area today, our turnout in the younger
age groups was less that we have had in the past. However, we had a lot of
good wrestling, kept the tournament moving, and got everyone back on the
road by about 2 p.m.Also,
thanks to the Junior wrestlers from Spokane who worked as officials for our
tournament as well as everyone else who helped out with the tournament.
Below are the top three results for the tournament. If anyone has any
questions about specific weight classes or match results, post questions
here and I will try to answer them from the completed brackets.
Finally, I'll (eventually) be
posting a couple more messages here, one for lost-and-found items and one
for medals that weren't picked up.
Moses Lake Freestyle Battle of the Basin
March 17, 2007
PeeWee
37.8 41.5
1. Seth Elliot Ephrata
2. Aidan Villarreal Hermiston
3. Kevin Hart Moses Lake
Bantam
45-50
1. Hayden Loomis Ephrata
2. Eric Strong Moses Lakew
3. Kaleb Horn Grand Coulee
55-60
1. Payton Castro Moses Lake
2. Mason Fend Bear Claw
3. Makijah Rodriguez Tri-Cities
70-75
1.Daiman Vasquez Moses Lake
2. Jaelynn Hart Moses Lake
3. Hayden Biles Ephrata
Midget
60
1. Brandon Duzon Moses Lake
2. Ruben Laurie Junkyard Dogs
65-70
1. Caleb McMillan Ephrata
2. Chase Clasen Moses Lake
3. Devon Mitchell Kelso
80
1. Joel Torres Moses Lake
2. Jason Ronish Ephrata
87 95
1. Anthony Longmire Moses Lake
2. Nate Elliott Ephrata
3. Austin Fabian Moses Lake
103 112
1. Masiah Deleon Moses Lake
2. Casey Helmick Ephrata
Novice
65
1. Fabian Wickham East Wenatchee
80
1. Jayden Fend Enumclaw
2. Anthony Barajas Moses Lake
85-90
1. Garrett OShaughnessey Quincy
2. JT Lauderdale Nine Mile Falls
3. Kodie Horn Grand Coulee
95
1. Spenser Jones Puyallup
2. Benjamin Carter Ephrata
105
1. Easton Castro Moses Lake
2. Tevin Hiatt Ephrata
112
1. Jacob Laird Ephrata
2. Dalton Mitchell Kelso
Schoolboy/Girl
70-75
1. Josh Andrew Richland
2. Beau Gleed Moses Lake
3. Gabriel Martinez Quincy
95-100
1. Seth Kulackoski Ephrata
2. Luke Sconce Ephrata
3. Austin Scholler
105-110
1. Scott Monday Ephrata
2. Dalton Billups Ephrata
3. Joshua Johnson Ephrata
120 125
1. Tyler Laurie Tonasket
2. Tyler Coates Ellensburg
3. Mateo Benitez Tonasket
130
1. Dustin Silverthorn Tonasket
2. Christopher Holcom Spokane
145
1. Cameron Schlotter Cheney
2. Lee Leavell Loomis
3. Rocky Combs Ephrata
165
1. Keegan McCormick Tonasket
2. Jonathan Perales Moses Lake
3. Christian Hawkins Ephrata
185
1. Zack Bodi
225
1. Sean Thomas
Cadet
91
1. Jason Finke
105-112
1. Andrew Sconce Ephrata
2. Andrew Valdez Moses Lake
3. Kyler Parker Ephrata
119
1. Josh Lauderdale Nine Mile Falls
2. Austin Pea Mead
3. Ryan Anderson Bremerton
125
1. David Peralez Moses Lake
2. Daniel OShaughnessy Ellensburg
3. Robert Rodriguez - Kennewick
130
1. Tylor LaBelle Nine Mile Falls
2. Kurt Nygard Ephrata
3. Jordan Bishop Moses Lake
135
1. Cameron Chlarson Moses Lake
2. Ryan Kells Omak
3. Claude Lyman Ellensburg
140
1. Mitch Hill Moses Lake
2. Steven Mills Ephrata
145
1. Ryan Phillipy Spokane
2. Robert Motzkus Ephrata
3. Brandon Hudson Tonasket
152
1. Tom Pfeiffer Moses Lake
2. Devon Silva Spokane
3. Kameron Brown Ephrata
160
1. Andrew Grillo Tonasket
2. Pat Healy Ephrata
171
1. James Taylor Ephrata
Junior
112-119
1. Sam Halvorsen Electric City
2. Ryan Norstadt Nine Mile Falls
125
1. Jacob Lauderdale Nine Mile Falls
2. Ryan Makela Fall City
130 135
1. Trevor Powell Spokane
2. Justin Scott Spokane
3. Gabe Guzman Moses Lake
140 145
1. Kyle Johnson Nine Mile Falls
2. Cody Hoiness Moses Lake
3. Ryne Clark Ellensburg
152
1. Anthony Varnell Spokane
2. Sam Villegas Royal City
3. Chase Haberman Ellensburg
160 -171
1. Noah Hatton Spokane
2. Josh Nielsen Moses Lake
3. Trey Haines
189
1. Teddy Fernall Spokane
2. Tyson Heath Davenport
215-285
1. Dimitri Miles Pasco
2. Jake Neumann Green Acres
3. Anthony Johnson Ephrata