Predators Freestyle Wrestling
Championships
Jackson high school, mill creek,
April 14, 2007PEEWEE
43.8 – 44.9
1st Talon Tate – Lake Stevens
2nd Cale Peth – Yellow Jackets
3rd Stuart Methner – Olympic Mtn
50.3 – 50.9
1st Julian Fryberg – Marysville
2nd Jaden Fritsch – Barracudas
3rd Shane Queen – Peninsula
59.7
1st Gage Potter – USA Everett
BANTAM
45
1st Parker Mcbride – Bear claw
2nd Nathaniel Skiles – Greater Gold
3rd Jacob Smithies – Lynnwood Predators
50
1st Jacob Headland – Lake Stevens
2nd Reno Bauwens – USA Everett
3rd Cody Anderson – Olympic Mnt
55
1st Nathan James – Olympic Mtn
2nd Drew Christensen – USA Everett
3rd Carson Grable – Granite Falls
60
1st Dylan Weiding – Bear claw
2nd Seth Wahto – Olympic Mnt
3rd Jamell Carroll – Everett Grizzlies
65
1st Riley Fritsch – Barracudas
2nd Liam Ball – Rhinos
3rd Max Potter – USA Everett
70
1st Lucas Teklemarian – Rhinos
2nd Liam Joyce – Marysville
75
1st Staycee Robinson – Marysville
MIDGET
50-55
1st Tyler Gale – Olympic Mnt
2nd Sam Alewine – Lake Stevens
60
1st Nicholas Smith – Bearclaw
2nd Bailey Mcbride – Bearclaw
3rd Tyler Headland – Lake Stevens
65
1st Issac Jackson – USA Everett
2nd Azariah Crew – Lake Stevens
3rd Blake Schuler – Lake Stevens
70
1st Michael Soler – USA Everett
2nd Brady Anderson – Olympic Mnt
3rd Tony Reano – Bearclaw
75
1st Troy Wilson – Puyallup
2nd Ty Wilson – Puyallup
3rd Jorell Leonen – Puyallup
80
1st Zachary Volk – NWWC
2nd Ely Malametz – Rhinos
3rd Jacob Farrell – Steelclaw
87-95
1st Drew Hatch – Marsville
2nd Mitchell Owens – Reality Sports
3rd Zachary Furman – Bear claw
NOVICE
70
1st Brian Burchett – NWWC
2nd Torre Eaton – Eastside
75
1st Noah Cuzzetto – USA Everett
2nd Matt Iwicki – Eastside
3rd – Andrew Toth – Steelclaw
80-85
1st Eric Soler – USA Everett
2nd Justin Weiding – Bearclaw
3rd Brandon Brenenstahl – Puyallup
90
1st Nick Corey – Puyallup
2nd Matthew Cuzzeto – USA Everett
3rd Tyler Saparto – Grizzlies
95
1st Mikey McFarland – USA Everett
2nd Dwight Yetter – Puyallup
105-112
1st Matthew Hopkins – Bearclaw
2nd Nathan Vulliet – USA Everett
3rd Ciaran Ball – Rhinos
120-130
1st Richard Anau – Korum YMCA
2nd David Burnham – Sons of Thunder
3rd Jacob Naglus – Sky Valley
140+
1st Jacob Freeman – Lynnwood
Predators
SCHOOLBOY/SCHOOLGIRL
70-75
1st Steven Hopkins – Bearclaw
2nd Jesse Peterson – Bearclaw
3rd Adam Burchett – NWWC
80
1st Travis Reano – Bearclaw
2nd Christian Melum – Marysville
3rd Cody Fakkema – Whidbey Wildcats
85
1st Jake Velarde – NWWC
2nd Joey Palmer – Bearclaw
3rd Michael Reyes – Everett Blue & Gold
90
1st Tyler Carlyle – Bearclaw
2nd Colton Marlowe – Bearclaw
3rd Mac Hutchison – USA Everett
95
1st Ian Steen – Bearclaw
2nd Nikko Masias – Anacortes Hawkeyes
100
1st Demitri Robinson – Marysville
2nd Carl Finlayson – Korum YMCA
3rd Zachary Spencer – Olympic
105
1st Brandon Leach – Rhinos
2nd Connar Zimmerman – Whidbey Wildcats
3rd Garret Varnell – Sky Valley
110
1st Grant Steen – Bearclaw
2nd Travis Davis – Marysville
120
1st Zack Perez – Rhinos
2nd Hamilton Noel – Eastside
3rd Dakota Levine – Everett
130
1st Ryan Deweese – Rhinos
165
1st Keith Kusche – Puyallup
2nd Skyler Hatch – Marysville
3rd Brandae Grein – Eastside
CADET
91
1st Andrew Vulliet – USA Everett
2nd Joe Pratt – Anacortes Hawkeyes
98
1st Kyle Floresca – Rhinos
2nd Joah Fennell – Rhinos
3rd Danny Davis – Inglemoor Vikings
105
1st Brian Donaldson – Marysville
2nd Al Charat – USA Kirkland
3rd Enrique Medina – Yellow Jackets
112
1st Owen Williams – Reality Sports
2nd Josh Heinzer – Lake Stevens
3rd Eric Kalmey – Snohomish
119
1st Patrick Mucha – Tumwater
2nd Trevor Stanburg – NWWC
3rd Conar Myhre – Seattle Wrestling
125
1st Kyle Komata – Eastside
2nd Michael Turner – Vision Quest
3rd Shon Sevener – USA Kirkland
130
1st Drew Dacey – Mountain View
2nd Mike Varnell – Sky Valley
3rd Adam Raeme – Olympic Mnt
135
1st Steven Gielsteen – Tumwater
2nd Pavel Litovkin – Inglemoor
3rd Colt Kaminski – Sky valley
140
1st Luke Perry – Snohomish
2nd Mark Otto – Whidbey Wildcats
3rd Zak Gormanson – Granite Falls
145
1st Travis Turner – Lake Stevens
2nd Steven Alfi – Rhinos
3rd Alexander Horsepian – Viking Wrestling
152
1st Daniel Nelson – Viking Wrestling
2nd Daniel McPherson – NWWC
3rd Ben Draeger – Jets
160-171
1st Michael Lambert – Viking W.C.
2nd Neils Humphries – Unattached
189
1st Esteban Herrera – Inglemoor
2nd Alex Bird – Everett
3rd Auston Mangan – Mountain View
215-285
1st Tannon Hillis – Marysville
2nd Bryant Dickerson – Lake Stevens
3rd Daniel Lopez – Everett
JUNIOR
105
1st Curt Schatz – Reality Sports
2nd Erik Bala – Bearclaw
130-135
1st Shane Hunt – Steelclaw
2nd Andy Duncan – USA Everett
3rd Jericho Urmenita – Mountain View
140
1st Stefan St. Marie – Snohomish
2nd Joshua Kutterer – Bearclaw
3rd Jordan Johnson – Olympic Mtn
145
1st Brad Perry – Snohomish
2nd Richard Templeman – Marysville
3rd Trevor Long – Inglemoor
152
1st Cody Mangan – Mountain View
2nd Ramsey Neville – Lynnwood Predators
3rd Brian Zhang – Eastside
160
1st Fabian Medina – Skagit Valley
2nd Michael Biroth – Unattached
3rd Alex Crumley – Jets
171
1st Cary Hooper – Viking
2nd Marcellus Walker – Bearclaw
3rd Sean Haschak – Viking
189
1st Cameron Smith – Tumwater
2nd Beau Bridgeman – SOT
215
1st Barry Wise – Yellow Jackets
2nd James Roan – Marysville
3rd Michael Loutsis – Lynnwood
285
1st Wes Garton – Lynnwood Predators
2nd Michael Riff – Marysville
3rd Bret Brill – Snohomish
SENIORS
163
1st Chris Whitne – Seattle Wrestling
2nd Deshawn Cannonier – Eastside
3rd Chris Pepin – Korum YMCA
211.5
1st Brad Padgett – Bearclaw
2nd Randy Grein – Eastside
3rd Jeremy Garton – Lynnwood Predators