3A Subs at Olympic Highschool WCC & Olympic League 2-7-09
Team scores
Yelm 425.5, Port Angeles 242, Olympic 241.5, North Thurston 140, Capital 129,
Timberline 127.5, North Kitsap 113.5, Bremerton 111.
Championship matches
103 Josh Clayton (Yelm) p. Austin Otterbacher (NT) 2:30. 112 Dylan Hyder
(Yelm) p. Ian Burkhardt (Yelm) 2:42. 119 Patrick Mucha (NT) d. Marcus Crone
(Yelm) by injury default. 125 Jesse Borcherding (Oly) p. Patrick Benson (Yelm)
2:34. 130 Caleb Thornhill (Yelm) p. James Bradly (Yelm) 4:43. 135 Jess
Patrick (Yelm) d. Josh Melencio (Oly) 10-2. 140 Branden Yeik (Oly) d. Adam
Raemer (PA) 7-1. 145 Sam Olsen (PA) d. Jordan Johnson (PA) 7-3. 152 Andre
Courie (Tim) d. Emilio Bowers (Yelm) 11-10. 160 Steve Harvery (Cap) d. Cameron
Miller (NT) 11-0. 171 Jacob Longmire (Yelm) d. Luke OHalek (Oly) 4-2. 189
Andres Garcia (Bre) p. Eric Kinder (Yelm) 1:30. 215 Tyler Slater (PA) d.
Nathan Cristion (PA) 8-1. 285 John Camp (PA) p. Mike DAstole 2:26.
Third-fourth place
103 D. Reginio (Tim) d. L. Koebberling (Yelm) score not available. 112 J.D.
Parrish (Oly) d. M. Moriarty (NK) 7-1. 119 A. Beliveau (Bre) d. S. Harvey
(Cap) 3-0. 125 K. Sullivan (NT) tf. D. Stamaris (NK) 19-1. 130 T. Gallardo
(Cap) d. Cody King (Bre) 10-0. 135 M. Coulter (NK) p. J. Gallam (Oly) 2:10.
140 J. Miller (Yelm) d. M. Llanos (Yelm) by injury default. 145 N. Stover (Oly)
d. M. Hoyt (Oly) 4-2. 152 J. Swansboro (NK) p. S. McClain (Oly) 5:56. 160 S.
Galeski (Oly) d. D. Jewett (NK) 14-3. 171 T. Clark (NT) d. P. Phelps (Tim)
7-6. 189 D. Williamson (PA) tf. T. Bartlett (Yelm) 20-3. 215 JK Kaminanga
(Tim) d. C. Sartin (Yelm) 16-5. 285 S. Johnson (Cap) p. J. Stephens (Yelm)
2:22.
Fifth-sixth place
103 S. Ziolkowski (Tim) d. R. Wate (Cap) score not available. 112 B. Dingle
(Bre) d. A. Groat (Bre) 11-3. 119 Hufford (Yelm) p. McDannald (NT) 4:44. 125
R. Anderson (Bre) d. B. Martinez (Yelm) 11-2. 130 A. Symonds (PA) d. N. Guzman
(NT) 6-4. 135 T. Ragsac (Cap) p. N. Dofredo (Yelm) 4:14. 140 D. Dotson (PA)
p. M. Calabrese (Cap) :30. 145 B. Jacobsen (Yelm) p. D. Losey (Cap) 5:00. 152
C. House (NT) p. M. Collins (PA) 1:57. 160 B. Vaught (PA) d. C. Meier (Yelm)
15-4. 171 J. Schuster (Tim) tf. A. Dunlap (NK) 17-0. 189 K. Paulino (Oly) d.
J. Dostie (PA) 8-4. 215 R. Belden (Yelm) d. M. Aguada (Bre) 4-1. 285 D.
Jenkins (PA) p. T. Wallace (Yelm) 3:38.